Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Martin nad Žitavou

Organ

Organ v kostole sv. Martina

Prospekt organu v kostole sv. MartinaPýchou nášho kostolíka je nepochybne aj chór ozdobujúci píšťalový organ s elektrickou traktúrou, ktorý celkovo obsahuje 651 píšťal rôznej dĺžky, šírky a priemerov vytvorených z rozmanitých materiálov ako je napr. drevo, zinok a cín. Veľkou prednosťou tohto „kráľa” hudobných nástrojov sú dva manuály. Organ disponuje jedenástimi zvukovými registrami, siedmimi spojkami a prídavným pomocným zariadením na elektropneumatickej báze – tremolom. V prospekte (prednej časti) nástroja je sčasti zastúpený základný principálový hlas. Nástroj je výrazne nadčasový, k čomu prispieva elektricky riešená traktúra šetriHrací stôlaca materiály, priestor a umožňujúca pohodlnú hru s veľmi rýchlou reakciou všetkých prvkov traktúry.
Po rozšírení zvukových registrov sa neopísateľne obohatili nielen možnosti pre vzájomnú kombináciu zvukových farieb registrov počas hry, ale rovnako sa tým celý nástroj oživil, jeho zvuk sa zrazu vyznačoval typickou ostrosťou, silou a charakteristickou dominantnou chrámovou farbou zvuku, ktorá je pre píšťalové organy známa. Nemožno nespomenúť jeden z najdôležitejších zmiešaných hlasov, ktorým je trojradová mixtúra, kde po stlačená jedného klávesu zaznejú naraz až tri píštale (tóny) v rôznej polohe. Práve tento unikátny zvukový register tvorí
Detail cínovej píštale korunu zvukového spektra celého nástroja a dodáva mu patričný lesk a dôstojnosť.
Pre súčasnú plnú funkčnosť organu bolo nevy
hnutných niekoľko úprav zrealizovaných počas posledných rokov, z ktorých možno uviesť napríklad: umiestnenie nového ventilátora do vedľajšej odhlučňovacej miestnosti, výroba vzduchového zásobníka (mechu), rozšírenie zvukových registrov o tri nové registre v roku 2007, nevyhnutná úprava hracieho stola, oprava mnohých poškodených píšťal, úpravy elektrickej traktúry a jej rozšírenia, montáž prídavného pomocného zariadenia (tremola), vyčistenie a naladenie celého nástroja a jeho posunutie k zadnej stene chóru z dôvodu vytvorenia priestoru preSklopky zvukových registrov pohyb a taktiež jeho ochrany pred poškodením, nakoľko sa tieto hudobné nástroje vyznačujú veľkou citlivosťou a "zraniteľnosťou".

Všetky spomenuté a mnohé ďalšie neuvedené úpravy a rekonštrukcie organu priamo prispeli k zvýšeniu kvality prednesu chrámovej hudby, úsporám energie a celkovo sa nástroj stal modernejším a neporovnateľne praktickejším pre pohotové ovládanie, spĺňajúc všetky základné kritériá. Koncom roka 2014 bolo vymenených mnoho  nefunkčných elektromagnetických ventilov pod píšťalami za nové. V roku 2015 boli vymené nevyhovujúce zinkové píšťaly v troch registroch za nové cínovo-olovnaté a bol vybudovaný v II. manuáli nový register Pikolo 1´ s príznačným jemným zvonkovým zvukom. Výmenou píšťal a dobudovaním nového registra získal nástroj omnoho slávnostnejší zvuk s barokovým nádychom.

Opravy a dorábky bolo možné uskutočniť vďaka finančným prostriedkom, ktoré poskytli v čase opráv Obecný úrad v Martine nad Žitavou, ekonomická rada, Spolok sv. Ruženca a farský úrad Sľažany z kostolných zbierok. Snáď sa nám podarí niekedy v budúcnosti zorganizovať veľkolepý organový koncert, pri ktorom si nájde tento nástroj svojich milovníkov a poslucháčov.
 


 
Dispozícia píšťalového organu v Kostole sv. Martina
I. MANUÁLII. MANUÁLPEDÁLSPOJKY
Bourdon 16'Flauta 8'Subbas 16'I 4'
Principál 8'Aeolina 8' II 4'
Kryt 8'Nočný roh 4' II/I 16'
Oktáva 4'Pikolo 1' II/I 8'
Kvinta 2 2/3'  II/I 4'
Oktáva 2'  I/P 8'
Mixtúra 1' 3x  II/P 8'
Zvukové ukážky nástroja

 
 Vivace G-dur.mp3 (192.6 kB) Vivace G-dur.mp3 (192.6 kB)

 
 Maestoso C-dur.mp3 (522.4 kB) Maestoso C-dur.mp3 (522.4 kB)

 
 Maestoso A-dur.mp3 (689.1 kB) Maestoso A-dur.mp3 (689.1 kB)

 

 

Rekonštrukcia organu v kostole sv. Martina (19.03.2007)

Pôvodný prospekt
Demontáž všetkých píšťal
Píšťalnica pokrytá prachom

 
 
Údržba elektromagnetických ventilov
Pracovný (ne)poriadok
Nový vzduchový mech

 
 
Výroba novej vzdušnice
Výroba novej vzdušnice
Kužeľkové ventily v novej vzdušnici

 
 
Montáž držiakov pod novú vzdušnicu
Nová vzdušnica v organe
Založenie nového registra - trojradovej mixtúry

 
 
Elektromagnety novej vzdušnice
Subbasová píšťalnica
Zakladanie drevených a kovových píšťal

 
 
Kovové kryté píšťaly
Základné principálové hlasy
Pohľad do vnútra organu

 
 
Hrací stôl
Nový prospekt

 

webygroup

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Turistický sprievodca pre Mikroregión podtribečských obcí

Záujmové regionálne združenie podtribečských obcí

Folklórny súbor Pelúsok vydal svoje prvé CD.

Záujemcovia si ho môžu zakúpiť za 3,50 € na obecnom úrade.


Copyright © 2007-2018 Obec Martin nad Žitavou
Všetky práva vyhradené

9987041

Úvodná stránka