Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Martin nad Žitavou

Pamätná izba našich predkov

Naša Pamätná izba vznikla za pričinenia spoluobčanov, ktorí pomáhali zháňať exponáty a fotografie, ktoré zachytávajú históriu života a udalostí obce Martin nad Žitavou. Je plná predmetov, ktoré používali naši starí, prastarí rodičia. Predmetov, ktoré boli nevyhnutnou súčasťou ich každodenného života a pomáhali im zabezpečovať živobytie.

Expozícia je rozdelená do troch samostatných sekcií. Prvá predstavuje pitvor — hospodársku časť. Sú tu predmety súvisiace s prácou na roli, na lúkach, s prácou na dvore a v sade. Aj fotografie zachytávajú témy ako je družstevníctvo, roľníctvo, gazdovstvo v rozpätí niekoľko desaťročí.

Strednú časť tvorí priestor, ktorý bol stredobodom života rodiny, kuchyňa spolu s priestorom na vykonávanie ručných prác (šijacia mašina, kolovrátok...). Fotografie predstavujú historické portréty občanov obce.

V zadnej časti miestnosti je oddychová časť domu — izba, v ktorej môžete okrem iného vidieť vzácnu historickú posteľ, skriňu či cestovný kufor.

Priestory, v ktorých žili naši predkovia, boli jednoduché, ale účelné a praktické. A my, zvyknutí na komfort 21. storočia, si len s úctou a obdivom môžeme predstavovať, ako život kedysi existoval.

 

Pamätná izba našich predkov

 

Pamätná izba našich predkov

 

Pamätná izba našich predkov
 


 

webygroup

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Turistický sprievodca pre Mikroregión podtribečských obcí

Záujmové regionálne združenie podtribečských obcí

Folklórny súbor Pelúsok vydal svoje prvé CD.

Záujemcovia si ho môžu zakúpiť za 3,50 € na obecnom úrade.


Copyright © 2007-2018 Obec Martin nad Žitavou
Všetky práva vyhradené

9973778

Úvodná stránka